3 Ekim 2016 Pazartesi

birgi- çakırağa konağı

 Hayatımın 18 yılını İzmir'de geçirsem de İzmir'de görmediğim ve hala bilmediğim pek çok yer var. Birgi'nin varlığından 4 sene kadar önce haberdar olsam da gitmek ancak bu bayrama kısmet oldu. Basmane'den bindiğimiz trenle 2 saatten fazla süren yolculuk sonrası Ödemiş'e vardık.İstasyonun hemen çaprazındaki otobüs garajından her yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla 15-20 dakikada Birgi'ye vardık.

Minaresiyle dikkat çeken Ulu Cami, 1312’de inşa edilmiş, mimberi çivi kullanılmadan ahşapları birbirine geçirme tekniğiyle yapılmış.
Köyün tam ortasından Sarıyar Deresi akıyor ancak havalar sıcak olduğu için kurumuştu.Kahvaltıyı burada yapmayı planladığımız için foursquare de puanı yüksek olan iyi yorumlarını okuduğum hemen Çakırağa Konağı'nın yanındaki Nar Danesi'ne gidiyoruz. Kahvaltının biraz gecikmesine sinir olsak ta tıka basa doyup mutluluğa erişiyoruz.
Karnımız doyduğuna göre ünlü Çakırağa Konağı'na gidebiliriz. 
Konağın içerisini belli sayıda gruplar halinde gezebiliyorsunuz . 
Müze kartınız yoksa giriş 5 TL.

1761'de  Deri Tüccarı Şerif Ali tarafından ahşapları İtalya'dan getirtilerek yaptırılan 3 katlı ihtişamlı bir konak burası.Oda ve tavan süslemeleri, özellikle meyve desenleri dikkat çekiyor. İstanbullu ve İzmirli iki eşinin memleket hasreti çekmemesi için karşılıklı iki odaya şehirlerin manzaraları resmedilmiş. 


Meydandaki kahvehanelerden birinde yanında suyla 4 Türk kahvesi, 1 koruk suyu ve 1 sodaya toplam 5 TL ödedik desem!
Son yıllarda  Çağan Irmak'ın Unutursam Fısılda filmi, birçok reklam ve Yeşil Deniz dizisinin çekim mekanı olarak kullanılan Birgi'de esnaf tüm bunları ticarete de dökmüş.

Dönüşte Ödemiş merkezde de biraz dolandık ancak hala o kadar toktuk ki Ödemiş köftesi yemek bir sonraki geziye kaldı.


İstasyonun karşısında karadut suyu içip eve dönüyoruz.
Siz benim gibi olmayın ve buraya gitmeyi erteleyip durmayın, fırsatını yakalayıp Birgi'ye gidin!

3 yorum:

 1. ne değerli miraslar bırakmış bize atalarımız, el işçiliğine sanata bakar mısın ... harika..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten öyle. insan hayran oluyor verilen emeğe.

   Sil
 2. Çok duydum bu konağı fakat henüz göremedim. Bir gün inşallah diyorum:)

  YanıtlaSil