24 Şubat 2017 Cuma

sintra- pena sarayı


 Lizbon'da bir günümüzü trenle 45 dk mesafedeki Sintra'ya ayırdık. 
Lizbon Rossio Tren İstasyonunda yeni bir viva viagem card (0,50 cent) dahil 2,65 euro ya Sintra bileti aldık. 
 Sintra'da pek çok saray, park ve  müze bulunuyor. Yemyeşil bir bölge ve her yer o kadar güzel ki kısıtlı zamanda gezebilmek için bir seçim yapıp ilk olarak Pena Sarayı'na gidiyoruz. 
Tren istasyonun önünden gidiş dönüş 5,50 euro karşılığında 434 numaralı Pena Sarayı ile istasyon arasında ring yapan otobüse biniyoruz. 


Otobüsten inip sabah erken olduğundan kısa süre kuyruk bekleyip (öğlen saraydan çıktığımızda inanılmaz bir kuyruk vardı.) 
11,50 euro ya biletlerimizi alıyoruz. Eğer isterseniz 2 euro karşılığında bahçeden yukarıya sarayın kapısına kadar götüren araçlar var. Biz 15 dakika kadar yürüyüp bahçenin içinden geçerek sabah serinliğinde saraya varıyoruz.
Kayalıkların üstündeki bu muhteşem yapıya yaklaştıkça insan daha da şaşırıyor.
Tepeye çıkarken karşı tepedeki Moorish kalesini görüyoruz. Pena Sarayının bulunduğu tepeye Ortaçag'da ilk olarak bir şapel yapılmış.
 1453 yılında şapel manastıra çevrilmiş ve yüzyıllarca manastır olarak kalmış.
 Manastır bir çok yıldırım düşmesi ve 1755'deki büyük Lizbon depreminden çok büyük hasarlar almış. 
19 yy da Manastırın olduğu yere yazlık saray Pena inşa edilmeye baslanmış.
 1995’te  UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış sarayın özellikle dış cephelerinde Mağrip etkisi baskın.


Sarayın bahçesinde dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş ağaçlar bulunuyor.
 Dünyanın yaratılışını tasvir eden Triton; Zeus’un kardeşi Poseidon’un oğlu belden yukarısı insan belden aşağısı balık tanrı Triton giriş kapılarından birinin üzerindeki  ana pencereyi taşıyor.

 1910 yılında ilan edilen cumhuriyete kadar kullanılan saray bu tarihten sonra ulusal anıtlar kategorisine alınmış ve müzeye dönüştürülmüş.


 Sarı, kırmızı, mor renkleri ve kubbeleriyle tam bir masal sarayı.
Sintra daki Pena Sarayı büyüleyiciliğiyle mükemmel bir gün vadediyor. 
 Biz gittiğimizde ocağın sonu olmasına rağmen hava 15 derece civarındaydı ve Porto'ya gidene kadar şanslıydık ki 4 gün boyunca hiç yağmur yağmadı.  Avrupa kıtasının en batısındaki bu renkli coğrafyayı siz de görmelisiniz.


not:bloga yazmaya seyahatin ortasından başladım yine:s 
lizbon , sintranın devamı ve diğer yerler umarım yakında burada. 

6 yorum:

 1. Muhteşem paylaşımlar. İstifade ettik. Teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 2. Portekiz ne güzel bir ülke. Bu yaz yurt dışı yapabilirsek ilk iki sırada Portekiz var bizim için. Bakalım. Gidersek tekrar dönerim yazılarınıza:) Pena Sarayı için internetten bilet alınıyor mudur acaba? Kuyrukta beklememek açısından iyi olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet internet sitesinde var hatta birazcık ta indirimli:) ama kış sezonu gerek olmaz diye biz almamıştık. yazın muhtemelen çok daha kalabalık olur. https://www.parquesdesintra.pt/en/commercial-area/ticket-office-2/ Umarım gidersiniz ama sıcak ülkeleri yazın birazcık bunaltıcı gezmesi:(

   Sil
  2. Sıcak tabii ama yaz tatili hakkımızı hem deniz olsun, hem gezecek görecek yerleri olsun diye ayarlıyoruz genelde. Bu sene de o tip bir -iki yer var aklımızda, bakalım.
   Teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 3. Ne kadar güzelmiş. Masal kitaplarındaki gibi.

  YanıtlaSil