11 Şubat 2017 Cumartesi

braşov-romanya
Bükreş-Sinaia-Sibiu-Sighişoara rotamızdaki bir sonraki durak Braşov'du. Sighişoara dan sabah çok erken saatlerde bineceğimiz tren epey gecikince Braşov daki gezimizdeki zaten gidip gitmemekte kararsız kaldığımız ünlü  Bran Castle'ı plandan çıkardık. İyiki de çıkarmışız çünkü o gün inanılmaz bir yağmur yağdı ve şemsiyelerimizi güneşin parıl parıl parlamasına kanıp bavulda bırakmıştık. Hem ileride bir gün Romanya'ya yeniden gitmek için bahane oldu*-*.Bavullarınızı 10 Lei karşılığında tren garında bırakıp 4 ya da 51 nolu otobüslere binip şehir merkezine gidebiliyorsunuz.Şehir merkezinde Hollywood tarzı Braşov yazısıyla karşılaşıyoruz.
Şehrin en önemli yapısı Biserica Neagră; 1689 yılındaki büyük yangında yakıldığı için bu ismi alan Kara Kilise. İstanbul ve Viyana arasında yer alan bölgedeki  en büyük Gotik kilise olarak biliniyormuş. 


Arnavut kaldırımlı, renkli evleriyle Tampa Dağı'nın eteklerindeki bu küçük şehri kısa zamanda gezebiliyorsunuz.

Dünyanın en dar sokaklarından birisi olarak bilinen Strada Sforii Türkçe karşılığıyla Halat Sokağı 17. yüzyılda itfaiyecilerin geçmesi için yapılmış. Piata Sfatului kendisine çıkan sokak ve caddelerde pek çok kafe ve dükkanın bulunduğu şehrin ana meydanı.
1 yorum:

  1. Çok güzel fotoğraflar. Tatile çıkma isteği uyandı bende:)

    YanıtlaSil