27 Kasım 2016 Pazar

her şeyden

Geçenlerde Moda'ya giderken yol üstünde bulunan 180° Coffee Bakery nin hurmalı spesiyal keklerinden yiyip  chai tea latte içtik.
Sohbet etmelik sıcak bir mekan.
Küçük şeylerle mutlu olabiliyorum aslında.

İlhami Algör'ün ilk okuduğum kitabı, yazı tarzı tuhaftı.

"İnsan ruhu bazı durumlarda incinir. İncinen yerde derd oluşur, oraya yerleşir. Derd, kendi zekası olan bir virüs'tür. Yerleştiği yerden sürekli bir şeyler fısıldar. Bazen fısıltı yoğunlaşır. Yoğunlaştıkça ruhu yakar. Ruhun sahibi, biraz derdinin karakterine biraz da kendi huyuna suyuna göre bir çare bulur. Bu çare, fısıltının kaynağına inip, yakasını tutup 'ne diyorsun hemşerim?' şeklinde doğrudan bir yöntem olabilir. Diğer yöntem ise fısıltıyı duymazdan gelmektir. Kıvırtma teknikleri burada devreye girer. Fısıltıyı duymazdan gelen izahlar, kabuller üretir. Kabullerine inanır. Edebiyatı dahi olan insani bir haldir. Ve bazen edebiyat, kıvırtma tekniklerinin en incelikli biçimlerinden biridir." "Yeni bir hayat kurmak... Nasıl oluyordu? Önce fikir mi geliyordu? Yoksa bir tesadüf sizi fikrin önüne mi getiriyordu? Yeni bir hayat için mutlaka, kuvvetli bir rüzgâr mı gerekiyordu? Önceki hayatınız artık 'eski' mi oluyordu? Eski olanın hükmü kalmıyor muydu? O vakte kadar boşuna mı yaşamış oluyordunuz?" "Belirsizlik vaadkar bir aralıktır," diyor bir tanıdığım, "bazı insanlar o aralıkta yaşamayı sever. Böylece kendilerini oyalar, oluşlarını ertelerler. Kendini kandırmak da insani bir hal'dir." "Nasıl yani?" "İnsanın kendisi olduğunu sandığı kişi, bir ölçüde kurgu olabilir. Şartların dayattığı tercihlerin kurgusu."

Mahallede aşk.
Çok mutsuz olduğum bir günde Sıla konserine gittik.
Şarkıda dediği gibi
Seneler Sonra Utanır Herkes…
Bu Boş Anlamsız Küçük Oyunlardan

Bazen her şey o kadar saçma geliyor ki! Sağlık olsun yeter ki her şey düzelir. Bu aralar tek umursadığım şey sağlık. 


3 yorum:

  1. Yazı güzel, paylaşım güzel. Ölüm döşeğinde bile olsak sağlık deriz hep. Bir genç ölüm döşeğinde hasta yatan yaşıl Erzurum'lu bir amcaya ziyarete gittiğinde "Nasılsın amcacaığım?" diye sorduğunda, yaşlı amcanın ıhıldıyarak ve zor bela verdiği cevap "Ne olsun yiğenim iyilik sağlık!.." der...

    YanıtlaSil
  2. Yeni bir hayat kurmak için eski hayattan bıkma eşiğimizi aşmamız gerekiyor. Artık önemi kalmaması gerekiyor eski hayatın.

    YanıtlaSil
  3. Kesinlikle, önce sağlık olsun yeter ki. Hem beden hem ruh sağlığı ama:) Sevgiler...

    YanıtlaSil